Różnice między introwertykami, a ekstrawertykami

Na temat różnic między ekstrawertykami i introwertykami wspominałem już m.in. w notce „Czy ja jestem introwertykiem” czy „Kwiatek czy człowiek? Mózg introwertyka nie widzi różnicy…”

Dzisiaj przedstawiam różnice w obszarach wymienionych w pierwszej kolumnie w tabeli poniej.

Eysenck wyróżnił w swoich badaniach m.in dymensje introwersji i ekstrawersji, Osoby charakteryzujące się nimi wykazują następujące właściwości w świetle badań eksperymentalnych[1]

INTROWERSJA EKSTRAWERSJA
Uczenia się Lepsze Gorsze
Reminescencja mała Duża
Poziom aspiracji wysoki Niski
wytrwałość duża Mała
szybkość mała duża
towarzyskość mała duża
Reakcja na stres silna Słaba
Próg uspokojenia wysoki Niski
Obrazy następcze długotrwałe Krótkotrwałe
Błąd czasu słabszy Silniejszy

Reminescencja – w psychologii nieświadome wspomnienie, refleksja; paradoksalny efekt poprawy pamięci po upływie pewnego czasu od ostatniej próby zapamiętania. Istota tego zjawiska polega na tym, że ludzie po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia lepiej (w porównaniu z ogólnym przebiegiem krzywej zapominania) pamiętają zjawiska z okresu, kiedy mieli od 10 do 30 lat.

Wraz z wiekiem maleje nasycenie emocjonalne wspomnień, dotyczy to w szczególności pamięci zdarzeń negatywnych. Więcej przywoływanych wspomnień, w wyniku reminiscencji, to wspomnienia pozytywne niż negatywne czy neutralne. Reminiscencja pomaga osobom starszym w optymistycznym podsumowaniu dotychczasowego życia, daje poczucie spełnienia.

Obraz następczy (kontrast następczy, powidok) – zjawisko optyczne polegające na tym, że po wpatrywaniu się w jakiś kształt w jednym z kolorów podstawowych, a następnie odwróceniu wzroku, w oczach pojawia się na chwilę ten sam, zamazany kształt w barwie dopełniającej, np. czerwone zachodzące słońce pozostawi w oczach swój okrąg w barwie zielono-niebieskiej.

Na szczególną uwagę wg. mnie zasługuje tutaj silna reakcja na stres u introwertyków i wysoki próg uspokojenia.

O stresie piszę u introwertyków piszę również Marti Olsen w „Introwertyk i ekstrawertyk w sidłach miłości”, gdzie podaje następujące objawy stresu u introwertyków:

  • znieruchomienie, zmęczenie, chęć ucieczki,
  • wyczerpanie, drażliwość, niepokój, strach,
  • problemy z zasypianiem i wstawaniem,
  • uczucie przeciążenia, niezdolność do logicznego myślenia i koncentracji
  • stan zamyślenia, wsłuchiwanie się w głos wewnętrzny, przeżywanie bolesnych doświadczeń na nowo,
  • brak umiejętności podjęcia decyzji

Jak widać po tej liście objawy stresu mogą być przyczyną wielu problemów w pracy i relacjach z innymi, a także w obszarze naszego zdrowia. Z czego to wynika? Jak podaje autorka książki z reakcji zachodzących w mózgu i większej wrażliwości u introwertyków na adrenalinę, która wydziela się podczas stresowych sytuacji. Oprócz tego wydzielają się inne substancje i po takiej „mieszance” ciężko dojść introwertykowi do równowagi psychicznej. Szczególnie, że substancje chemiczne, które są niezbędne  w procesie regeneracji obudowują się dość wolno.

Co wywołuje stres u introwertyków, a co łagodzi? W swojej książce Marti by odpowiedzieć na to pytanie, a także na inne jak czynniki powodujące utratę/przypływ energii dzieli introwertyków i ekstrawertyków na lewo i prawo półkulowych.

Introwertycy lewopółkulowi:

Czynniki wywołujące stres: terminy, ocenianie przez innych, wywieranie nacisku. To także ich nastawienie: skłonność do brania wielu rzeczy zbyt personalnie i izolowania się. W redukcji stresu pomaga świadomość. Zdanie sobie sprawy z tego, że jest się wyczulonym na punkcie reakcji innych pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. Warto też znaleźć czas na samotność i przemyśleć kilka spraw by dojść do siebie.

Prawopółkulowi introwertycy
Tutaj źródłem stresu są: brak zaufania, negatywizm i rozczarowania.
W redukcji stresu pomaga praca nad swoimi emocjami. Zapisywanie swoich przemyśleń czy rozmowa o emocjach to dobry sposób by poddać je analizie, a później korygacji.

Osobiście polecam również masaże, sport i różnego typu techniki relaksacyjne.

 

[1] – http://gnu.univ.gda.pl/psychobaza/ps_osob/ps_osob_pytania_i_odp.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *