Przeszkadza Ci tykający budzik i inne hałasy? Odkryj przyczynę!

W pewnych badaniach zauważono, że introwertycy są bardziej wrażliwi na dźwięki niż ekstrawertycy na hałas o natężeniu 65db. Dla natężenia 85db wrażliwość (rozumiana raczej jako szybkość reakcji na dźwięk) okazała się taka sama dla obu grup.

Może więc to tłumaczyć moje zachowanie. Jeśli nie śpię u siebie to „zabijam” wszystkie tykające zegary… a ew. dziwne odgłosy do których nie jestem przyzwyczajony nie pozwalają mi zasnąć….

Introwersja wiąże się z wysoka reaktywnością. Ekstrawersja z niską reaktywnością.

Wysoka reaktywność oznacza dużą wrażliwość, mała na odwrót;
Wysoka reaktywność – mała wydolność, niska reaktywność – duża wydolność;
Wysoka reaktywność – słaby układ nerwowy (Pawłow), niska reaktywność – silny układ nerwowy;
Wysoka reaktywność – duża aktywowalność (J. Gray), niska reaktywność – niska aktywowalność;
Wysoka reaktywność – duża intensywność reagowania, niska reaktywność – mała intensywność reagowania;
Wysoka reaktywność – małe zapotrzebowanie na stymulację, niska reaktywność – duże zapotrzebowanie na stymulację;
Wysoka reaktywność – częściej mała aktywność, niska reaktywność – częściej duża aktywność;

Może wiec to wytłumaczy mojemu ekstrawertycznemu przyjacielowi moją „przesadzoną” w jego ujęciu reakcję na wybuch bardzo głośnej petardy, która eksplodowała zdecydowanie zbyt blisko nas.

Odkąd pamiętam zbyt wielki hałas lub zbyt wiele źródeł hałasu niezbyt dobrze na mnie działały. W szkole dziwiłem się z przyjacielem ze szkolnej ławki jak reszta klasy może tak nawijać i nie mogą chwilę w ciszy posiedzieć i posłuchać nauczycielki. Zatłoczone i głośne puby, koncerty… nie to nie dla mnie. Choć nie oznacza to, że nie lubię koncertów… Po prostu muszę mieć odpowiednie warunki – przestrzeń oraz miejsce gdzie natężenie dźwięku nie jest tak wysokie i muszę być wypoczęty.

Przyglądając się temu co oznacza wysoka reaktywność, myślę sobie „zaje….., po prostu świetnie…”. Nie jest to coś co ułatwi mi osiągnięcie pewnych celów… z drugiej pewnie i są też jakieś plusy jak wszędzie.

Pytania

  • Co może powodować nadwrażliwość?
  • Jakie są rozwiązania? Czy możemy przestać „zabijania” tykających zegarów?

Co może powodować nadwrażliwość?

Oprócz tego, że masz po prostu słaby układ nerwowy, a co za tym idzie wysoką reaktywność istnieje jeszcze kilka przyczyn… które być może mniej lub bardziej się łączą.

HSP – wysoce wrażliwa osoba

Ektrawertyk też może być wysoce wrażliwy… jednak wśród 20% populacji, która wg badań rodzi się z cechą wysokiej wrażliwości (Higly sensitive person) tylko 30% to ektrawertycy, a 70% to introwertycy.

Osoby takie wg badań opublikowanych w Social Cognitive and Affective Neuroscience, 4 Marzec 2010):

  • wolą dłużej podejmować decyzje
  • są bardziej ostrożne
  • potrzebują więcej czasu dla siebie na refleksje
  • są szybciej znudzeni rozmową o niczym (small talk)

Ta wysoka wrażliwość może manifestować się powolnością i neurotyzmem. Może być zauważona u dzieci, które „wolno się rozkręcają”, ale w końcu dołączają się np.. do zabawy. Potrzebują małej kary, łatwo płaczą, zadają niezwykłe pytania lub mają głębokie przemyślenia.

Badacze sugerują, że jest to wynik wewnętrznej natury, która jest bardziej uważna na przeżywane doświadczenia.

Cecha wrażliwości odkryta w ponad 100 gatunkach sugeruje, że może oferować ewolucyjną przewagę lub niekorzyść: myśliciele vs ludzie czynu.

W sytuacji zagrożenia, która wymaga myślenia, ludzie czynu mogą mogą nie mieć szans. Jednak w sytuacji, która wymaga szybkiej i agresywnej reakcji to myślicieli mają mniejsze szanse na sukces.

Wielu badaczy odkrywa, że dzieci, które są wysoce wrażliwe i wychowane w stresującym środowisku są podatne na niepokój i depresje, które są elementami neurotyzmu oraz na nieśmiałość, która jest czasem powodem introwersji. Jednakże jeśli wychowane są w wspierającym środowisku, osoby takie są bardziej szczęśliwsze, zdrowsze i posiadają lepsze umiejętności społeczne niż inny. W obu przypadkach wydaje się, że wrażliwe dzieci więcej uwagi poświęcają subtelnym sygnałom wskazującym co inni myślą i czują.

Być może więc jesteś HSP… czy można z tym coś zrobić? Pewnie tak… obecnie nie mam wiedzy na ten temat…

Nadwrażliwość słuchowa

uzupełnienie wkrótce…

kontynuacja wkrótce..

Comments

  1. By Kasia

  2. By EkstraIntrowertyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *