Poznaj swój typ psychologiczny dzięki klasyfikatorowi temperamentu Keirseya

Chcesz wiedzieć, która typ z poniższych par dominuje u Ciebie bardziej? Wypełnij klasyfkator temperamentu Keirseya, która jest znajdujący się na 17 str w darmowym fragmencie ksiązki:
Zrozum mnie, proszę. Charaktery i typy temperamentów,
(pobierz fragment .pdf)

Typy:
a) (I) introwertyk czy (E) ekstrawertyk
b) (S) doznaniowiec, (N) intuicjonista
c) (T) myśliciel czy (F) obserwator
d) (P) obserwator czy (J) Oceniający

Nie będę opisywał bardziej tych typów jako, że wyczerpujące informacje znajdziesz w darmowym fragmencie książki lub w mojej innej notce na temat testów osobowości.

Szczególnie polecam zajrzeć do fragmentu książki, gdzie bardzo dobrze opisano każdą parę cech pod względem źródeł nieporozumień. Co ciekawe to parze intuicja i doznania, a nie np. ekstrawersji i introwersji przypisano największą istotność jeśli chodzi o najczęstsze źródło „wypaczeń w komunikacji, nieporozumień, oczernień, zniesławień i dyskredytacji”.

Jak rozpoznać u kogo dominuje intuicja lub doznania? M.in. poprzez zwracanie uwagi na słowa jakimi posługuje się dana osoba. „Realia, trzeźwe myślenie, rzeczowo, fakty, praktyczność i rozsądek” to słowa (S) „doznaniowców”. Z kolei „możliwość, fascynacja, wizja, fikcja, pomysłowość i wyobraźnia” to słowa, które sprawiają, że osobom typu (N) „intuicjonistom” zaświecą się oczy.

Warto poznać te różnice by lepiej zrozumieć siebie i innych i dzięki temu być bardziej tolerancyjnym. Często w związkach czy w pracy chcemy narzucić komuś swój styl działania, korygować „wady” i inne rzeczy.  Jako introwertyk z pewnością chciałbyś aby ekstrawertycy mieli wiedzę na temat introwersji i ekstrawersji i by z niej korzystali w kontaktach z nami introwertykami. Jednak introwersja i ekstrawersja to nie jedyne cechy, które są istotne. Warto też zapoznać się z innymi wymiarami.

ps. mój wynik
Podobnie jak w innych wcześniejszych testach osobowości, a także teście wg Junga i MBTI wyszło, że mój typ to INJT, o którym pisałem w tych notkach:

 

Comments

  1. By Introwertyczka

  2. By EkstraIntrowertyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *