Od nieudolnej towarzyskiej introwertyczki do osoby pełnej charyzmy?

Czym jest charyzma?

To coś fascynującego! To coś co wyróżnia i pozwala rozróżnić czy jesteś postrzegany jako lider czy jako osoba podążająca za liderem.  Charyzma sprawia, że ludzie podążają za Tobą i chętniej robią to czego od nich oczekujesz.  Niektórzy twierdzą, że albo ma się to od urodzenia albo nie ma wcale. Twierdzą, że charyzma to magiczna cecha, którą posiadają tylko wybrańcy.

Na szczęście, niektórzy są przekonani, że charyzmy można się nauczyć i uczą tego innych. Podają przykład Marilyn Monroe, która potrafiła pokazać, że może zachowywać się tak by nikt jej nie zauważył. Na tłocznej stacji metra potrafiła być zwykłą Normą Jeane Baker, na którą nikt nie zwraca uwagi, a później pokazać swój blask i stać się gwiazdą, prawdziwą Panią Monroe.

Ten przykład może jeszcze nie jest dowodem na to, że charyzma nie jest magiczną cechą wybrańców, ale mogą nim być wyniki, szerokich badań, które podobno (nie widziałem, nie weryfikowałem) pokazały, że charyzma to rezultat specyficznych zachowań.

 

Historia pewnej introwertyczki

Nie znam Olivi Fox Cabane by odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście jako nastolatka była introwertyczką o bardzo słabych umiejętnościach społecznych. Nie wiem też czy rzeczywiście sama jest osobą pełną charyzmy. Charyzmy o której mówi i o której uczy m.in. w Google, Harvard University, Citigroup Global Banking, etc. Wiem jednak, że jej wykład na temat charyzmy i tego jak jej można się nauczyć spodobał mi się na tyle, by napisać kilka słów o tym na blogu Jestem Introwertykiem.

Zanim przejdę do omawiania wykładu dotyczącego charyzmy, która w teologii określała osoby obdarzone „darem bożym”, dodam kilka słów o Olivi Fox Cabane. Olivia jest mówcą, szkoleniowcem, autorem książki „The Charisma Myth”, piszę także dla Forbesa i The Huffington Post. Uczy jak być bardziej perswazyjną i inspirującą osobą.

 

Jak mogę nauczyć się charyzmy?

Być może jesteś tą szczęśliwą osobą, która nauczyła się tego w okresie dzieciństwa i dorastania. Tak jak i innych zachowań uczymy się ich również na podświadomym poziomie. Jednak charyzmatycznych zachowań można też się nauczyć podejmując świadomą decyzję. Podobnie jak z pływaniem. Możemy się tego nauczyć jako dzieci albo w pełni świadomi dorośli. Choć ta pierwsza metoda wydaje się łatwiejsza i szybsza.

Kluczem do charyzmy są:

  • obecność
  • siła
  • życzliwość

Obecność

Podstawa charyzmy. Bycie całym sobą w danym momencie. Poświęcenie drugiej osoby całej swojej uwagi. Pełna obecność i uwaga pozwala by druga osoba poczuła się wyjątkowo, że jest centrum wszechświata.  Pewnie zdarzały Wam się rozmowy, w których Wasze myśli odpływały z różnych względów. Warto świadomie ćwiczyć umiejętność bycia obecnym. Jeśli macie z tym problem to spróbujcie prostego ćwiczenia – pomyślcie o swoich palcach u stóp, poczujcie wrażenia fizyczne jakie do nich dobiegają. Zróbcie to przez ułamek sekundy, a później wróćcie do rozmowy. Podobno pomaga, ale jeszcze nie testowałem. A może Ty masz inny sposób? Jeśli tak podziel się nim w komentarzu.

Siła

Percepcja innych osób na temat tego na ile jesteś silny by zmienić świat wokół Ciebie używając do tego siły fizycznej, sporej sumy pieniędzy, wpływów, swojej wiedzy eksperckiej, inteligencji, wysokiego statusu społecznego itp.

Jak oceniamy czy ktoś jest silny? Zwracamy uwagę na wygląd, na reakcje innych, na mowę ciała.. ta ostatnia ma prawdziwą moc. Bo jak wytłumaczyć, że odpowiednia postawa ciała potrafił zmniejszyć poziom hormonów niepokoju o 19% i jednocześnie zwiększyć asertywność i hormony zwiększające energię o 25%? Powiesz „nic odkrywczego”, wiem o tym.. ale czy korzystasz z tego?

Pewnie też wiesz jakie uczucie potrafi odebrać nam tą siłę i sprawić, że nasze mowa ciała również się zmieni? Uczucie, że nie wiemy co robimy i niedługo ktoś przejrzy nas i wyjdziemy na oszusta.  To tzw. syndrom oszustwa, o którym możesz poczytać tutaj. Odczuwa go od 70% do 80% populacji.

Jest on objawem posiadania niskiego poczucia własnej wartości. Jak to poprawić? Moim zdaniem nie ma na to szybkiej recepty. Najważniejsze to inwestować w siebie, rozwijać różnego typu umiejętności, zdobywać wiedzę, poszerzać samoświadomość i być krytycznym wobec krytycznych myśli wobec siebie bo nie zawsze są one prawdziwe.

Życzliwość

Mówi nam jak ktoś bardzo nas lubi i czy dana osoba będzie skłonna użyć swoich możliwości jakie posiada w korzystny dla nas sposób. Życzliwość odbieramy poprzez mowę ciała i zachowanie drugiej osoby.

Jednak jak kontrolować świadomie mowę ciała by autentycznie wyrażała to co chcemy? Cóż.. tutaj sama myśl nie wystarczy. Musimy poczuć odpowiednie emocje, dzięki czemu całe nasza ekspresja będzie autentyczna. Tak postępują aktorzy, którzy by zagrać autentycznie musza wczuć się w swoją rolę.

Eksperyment… poproś drugą osobą by zamknęła oczy i pomyślała o kimś kogo nie lubi, niech poczuje te wszystkie emocje. Ty też pomyśl i poczuj te emocje… i otwórzcie oczy patrząc na siebie.. co widzicie? Później zamknijcie oczy i pomyślcie o kimś kogo kochacie, o osobie, zwierzątku lub czymś innym. Poczujcie te emocje. Otwórzcie oczy.. widzicie różnice?

 

Co wybierasz? Bezludną wyspę czy kontakty z ludźmi?

Jak to się stało, że Olivia zajęła się tym tematem? Jak sama odpowiada było to wynikiem jej osobistej desperacji „z natury jestem towarzysko nieudolną introwertyczką i w wieku nastoletnim zdałam sobie sprawę, że mam tylko dwie opcje do wyboru. Albo wygnam siebie na bezludną wyspę albo spróbuje sprawić, że ta cała ‚ludzka’ cześć zacznie działać”. Wybrała więc tą drugą opcje, choć jak przyznaje „ciągle trzymam opcję bezludnej wyspy otwartą”.

Nie wiem jak bardzo potrzebni Ci są ludzie, jakie prowadzisz życie. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że choć bezludna wyspa też jest opcją to aktualnie żyjąc w takim, a nie innym świecie społeczne umiejętności są  bardzo ważne, a bycie charyzmatycznym z pewnością jest czymś, o czym wiele osób marzy.

Co możesz robić każdego dnia by praktykować charyzmatyczne zachowania?

  • podnieś swój poziom energii – bądź chemikiem, który eksperymentuje ze swoim mózgiem.  Rób wszystko co pozwoli zmienić Twój poziom energii
  • teatr improwizacyjny – czyli forma teatru, gdzie nie ma scenariuszu. Naucz się improwizacji
  • sztuki walki – brazylijskie jiu jitsu, judo – cokolwiek co pozwoli nauczyć Cię zajmować miejsce wokół siebie (związane z siłą)
  • tango – uczy interakcji, dynamiki, zdobywania przewagi siłowej

 

Post oparty na wykładzie Olivi Fox Cabane, który w całości możesz zobaczyć poniżej:

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *