Nowe fakty o introwertykach i ekstrawertykach?

Po przeczytaniu początkowych rozdziałów książki Introwertyk i ekstrawertyk w sidłach miłości. Jak sprawić, aby związek oparty na przeciwieństwach był udany?., która opisuje m.in. różnice między introwertykami i ekstrawertykami poczułem ekscytację.

Ogólnie wiedziałem, że introwertycy są osobami skierowanymi bardziej do wewnątrz, do świata własnych myśli i odczuć.  Z kolei ekstrawertycy są nastawieni na bodźce zewnętrzne. Nie wiedziałem jednak, że istnieją różnice w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Co to za różnica?

U introwertyków dominuje układ przywspółczulny (hamujący), który odpowiada za odpoczynek organizmu i poprawę trawienia.  Neuroprzekaźnikiem jest tutaj tylko acetylocholina, która reguluje procesy uwagi, fazę snu REM, uczenia się, pamięci, „włącza” hamującą stronę układu nerwowego, wybiera wspomnienia do zapamiętanie w pamięci długotrwałej.

Z kolei u ekstrawertyków dominuje układ współczulny (pobudzający) odpowiadający za przygotowanie organizmu do walki bądź ucieczki.  Mózg ekstrawertyka szuka bodźców, które pozwolą na wytworzenie dopaminy – neuroprzekaźnika, który przyczynia się do odczuwania euforii oraz do podświadomego wykonywania ruchów ciała.  Dopamina „włącza” także pobudzającą stronę układu nerwowego. Wszystko to daje cechy i zachowanie, które stosuje się przy określeniu ekstrawertyka.

Skąd bierze się dominacja jednego z tych układów?

Według neurologa Joseph LeDoux wynika to z genów. Każdy w swoich genach ma zapisane wytyczne co do ilości „smaków” neuroprzekaźników. Każdy „smak” tworzy własną ścieżkę w mózgu, która włącza lub wyłącza odpowiednie funkcje.

Geny introwertyków mają więcej acetylocholiny. Z kolei geny ekstrawertyków wytwarzają więcej dopaminy, na którą introwertycy są mocniej wrażliwy. Oznacza to, że potrzebują mniej bodźców niż ekstrawertycy aby być pobudzonym.

Jak te różnice wpływają na nasze życie?

O tym postaram się napisać więcej niedługo.  Jeśli chcesz być więc na bieżąco zapisz się na newsletter (po prawej stronie).

Dodam tylko, że po zapoznaniu się z życiowymi przykładami, które ujawniają te różnice pomyślałem:

 • „To nie możliwe!”
 • „Dlaczego nikt mi o tym wcześniej nie powiedział”
 • „Uff…, jest więcej takich osób jak ja”

Pojawiły się także pytania:

 • „Czy to faktycznie jest prawda? Muszę to sprawdzić”
 • „Czy introwertyk może zostać ekstrawertykiem i na odwrót?
  Tak jak czasem człowiek pokona raka lub dokona innej zmiany, w którą z trudem uwierzyć jest później znajomym, lekarzom, itp. ?”
 • „Czy rzeczywiście jestem introwertykiem?”
 • „Czy warto określać siebie jako intro czy ekstrawertyka? Czy to czemuś służy?”
 • „Jeśli faktycznie jestem introwertykiem i pewnych rzeczy nie mogę zmienić to jakie z tego wynikają konsekwencje dla mojego stylu życia? Czy powinienem zmienić coś w swoim życiu? Czy jest coś czego powinienem się wystrzegać?

oraz wiele innych pytań. Na wszystkie postaram sobie odpowiedzieć na tym blogu.

Dlaczego powstał ten blog i dla kogo jest on skierowany?

Blog powstał ponieważ chcę:

 1. odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, a blog ma pomóc w usystematyzowaniu myśli i informacji oraz zapisaniu wniosków
 2. poznać opinie na poruszane tematy zwykłych osób nie mających wiedzy eksperckiej jak i ekspertów (neurologów, psychologów, psychoterapeutów, coachów, trenerów sportowych.)
 3. aby było to miejsce opisujące pewne eksperymenty oraz doświadczenia moje i innych osób

Mam nadzieję, że na jestemintrowertykiem.pl oprócz mnie udzielać się będą

 • introwertycy i ekstrawertycy, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie i innych
 • neurolodzy, psycholodzy, psychoterapeuci, trenerzy rozwoju osobistego, trenerzy różnych dyscyplin od uprawiania sportu po naukę umiejętności społecznych, którzy wykorzystują w swej pracy wiedzę na temat różnych osobowości i mogą podzielić się z nami swoją wiedzą
 • inne osoby, które mogą wnieść coś pozytywnego

Comments

 1. By Agnieszka

 2. By Happystomp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *