Kwiatek czy człowiek? Mózg introwertyka nie widzi różnicy…

Według badań Fishman mózg ekstrawertka zwraca większą uwagę na ludzkie twarze niż mózg introwertyka. Introwertycy reaguje w ten sam sposób na interakcje z ludźmi jak z innymi informacjami (np. martwymi przedmiotami).

Jak to badano?
Uczestnikom badania pokazywano serię zdjęć ludzkich twarzy oraz kwiatów.

Badanym były pokazywane zdjęcie twarzy mężczyzn i nagle co jakiś czas pokazywano im zdjęcie twarzy kobiety. Podobnie było z kwiatami. Pokazywano zdjęcia fioletowych kwiatów, które były przeplatane zdjęciami żółtych kwiatów.

Podczas oglądania zdjęć badacze za pomocą badania EEG – nieinwazyjna metoda diagnostyczna, służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu – rejestrowali zmiany potencjału elektrycznego mózgu.

Mierzono wartość wskaźnika P300, który może być wskaźnikiem zainteresowania lub wskaźnikiem prędkości z jaką mózg odnotowuje, że coś zmieniło się w środowisku (np. w cichym pomieszczeniu nagle zaczęła grać głośna muzyka).

Wyniki
Jak się okazało im większy wynik badana osoba uzyskała w teście na ekstrawersję tym większą wartość wskaźnika P300 uzyskała podczas oglądania zdjęć ludzkich twarzy. Inaczej było w przypadku kwiatów, gdzie nie wykryto żadnego związku pomiędzy wynikami ekstrawersji, a wartością wskaźnika P300 podczas oglądania kwiatów.

Z kolei introwertycy mieli podobne wyniki wskaźnika P300 w przypadku ludzkich twarzy jak i kwiatów co oznacza, że ich mózg nie widział takiej różnicy jak mózg ekstrawertyków.

Wnioski?
Wyniki badania mogą częściowo tłumaczyć większe zainteresowanie ekstrawertyków kontaktami z innymi ludźmi. Pamiętajmy też o badaniach, które wskazują na to, że obszar mózgu odpowiedzialny za nagrody jest bardziej aktywny u ekstrawertyków. Są oni bardziej wrażliwy na bodźce zapowiadające nagrodę, są bardziej zmotywowani do osiągania celów i nagród (odczuwania przyjemności). Jeśli dodamy do tego większe zapotrzebowanie na bodźce zewnętrzne to nie możemy się dziwić dlaczego tak chętnie i często chcą przebywać wśród ludzi.

Z kolei introwertycy są bardziej wrażliwy na kary  (np. bycie odrzuconym przy probie poznania nowych osób). Nie oznacza to oczywiście, że kontakty społeczne nie są dla nich przyjemne, wolą jednak kontakty 1 na 1 lub w małych grupach (najlepiej osób, które już dobrze znają) i w spokojniejszych środowiskach (ze względu na większa wrażliwość na bodźce zewnętrzne). Gdy mają do wyboru wieczór z książka lub wyjście na imprezę pełną ludzi w głośnym środowisku inaczej oceniają to te dwie opcje niż ekstrawertycy.

Ja osobiście lubię kontakty z ludźmi. Oczywiście w odpowiedni sposób i odpowiedniej dawce czasowej 😉 Imprezy też lubię, ale w trakcie i po fakcie. Rzadko kiedy mam motywację by wyjść, wykonać ten pierwszy krok. Analizując przeszłość prawdopodobnie rzeczywiście często skupiałem się bardziej się na negatywnych możliwościach wynikających z wyjścia niż pozytywach. Teraz staram się być bardziej świadomy swoich myśli i gdy wiem, że negatywne myśli „atakują” to staram się skupić i przypomnieć wcześniejsze sytuacje gdzie wyjście okazało się bardzo, a czasem mega przyjemnym doświadczeniem 😉

To jak zbudowany jest i jak działa nasz mózg przekłada się więc w pewien sposób na wzorce naszych zachowań i doświadczeń. Czy więc nasza osobowość oraz wzorce zachowań są ustalone na zawsze od narodzin? Wg badacza Colina DeYoung’a z University of Minnesota, który badał m.in. zależność pomiędzy wielkością danych obszarów mózgu, a osobowością, „mózg się rozwija i zmienia podczas rozwoju. Doświadczenia zmieniają mózg gdy on  się rozwija, a te zmiany w mózgu mogą zmieniać osobowość”.  Oczywiste jest też, że narkotyki, leki  czy inne substancje dokonują zmian w mózgu…. pytanie, które z nich mogą przynieść korzyści introwertykom, a które zaszkodzić? O tym z pewnością napiszę w bliższej lub dalszej przyszłości jak znajdę odpowiednie informacje.

O badaniu:
Badaniu zostało poddanych 28 uczestnikom w wieku od 18 do 40 lat, który różnili się osobowościami (od osobowości introwertycznej przez ekstrawertyczną do bardzo ekstrawertycznej). Badanie zostało przedstawione na 118th Annual Convention of the American Psychological Association.

źródło informacji: http://www.livescience.com/8500-brains-introverts-reveal-prefer.html)

ps. Jeśli znasz ciekawe badania/artykułu/wywiady na temat introwersji i ekstrawersji daj znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *