Jaka praca odpowiada Wam, introwertykom?

Nie mam zbyt bogatego doświadczenia zawodowego, ale mimo to miałem okazje pracować w kilku różnych środowiskach. Poniżej opiszę trzy z nich i chciałbym abyś Ty czytelniku podzielił się również swoim doświadczeniem w tym temacie.

Naturalne środowisko introwertyka

Samotna jaskinia, gdzie bez bezpośredniego nadzoru wykonywałem różne zlecenia, które wymagały ode mnie m.in. kreatywności i umiejętności analitycznych. Super sprawa, realizowane zadania pochłaniają Cię w całości. Analizujesz, rozwiązujesz problemy, tworzysz. Niestety nie ma się do kogo odezwać czasem czy pośmiać… ale gdy jesteś pochłonięty pracą to nawet o tym nie myślisz, tak samo jak o zrobieniu sobie przerwy!

Balans energetyczno-emocjonalny
Gdy po pracy miałem okazje do kontaktów towarzyskich balans był zachowany. Jednak zdarzały się okresy, gdzie moje kontakty społeczne były bardzo ograniczone. Wynikało to z różnych przyczyn. Jednak to o nie przyczyny mi chodzi, ale o efekt takiej izolacji. A efekt był taki, że nie wpływało to na mój poziom szczęścia i ogólnego samopoczucie zbyt pozytywnie.

Umiarkowane kontakty z innymi

Drugie środowisko to kontakt z ludźmi w umiarkowanym stopniu. Obsługa klientów i nadzorowanie ich podczas gdy korzystali z usług. Środowisko takie mi odpowiadało. Czasem było za głośno, ale nie zdarzało się to zbyt często. Był czas by naładować akumulatory. Dodatkowo nie był to pełny etat więc w wolnym czasie był czas i energia na to na co miałem ochotę.

Introwertyk w ekstrawertycznym środowisku

Trzecie środowisko to „urwanie głowy” – ciągle telefony, milion spraw na raz do załatwienia, wiele różnych czynności, często pojawiająca się presja czasu, niezliczone informacje przekazywane na szybko, które trzeba w locie przetworzyć i zapamiętać (często przekazane ustnie w tempie w jakim AK-47 potrafi wyrzucać z siebie pociski). Takie środowisko nie już idealne dla introwertyka, a przynajmniej dla mnie. Chyba, że „urwanie głowy” nie zdarza się codziennie i w tygodniu są spokojniejsze dni.

Idealne środowisko pracy dla introwertycznych osób?

Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby gdyby dzień pracy składał się w 1/3 z „urwania głowy” by żyć, działać i nie myśleć (myśleć co się robi i być skoncentrowanym by nie popełnić błędów, ale nie bujać w obłokach, mieć uwagę skierowaną na zewnątrz). W 1/3 z „umiarkowania” czyli taki mix „młyn” i „spokoju” oraz w 1/3 z spokojnej analizy, gdzie można skierować uwagę do wewnątrz. A Twoje idealne środowisko jak wygląda?

Wasze doświadczenia

Planuje w następnych notkach kontynuować ten temat, ale zasięgając wiedzy i opinii z innych źródeł niż własne. Zachęcam również Ciebie abyś podzielił się w komentarzu swoim doświadczeniem zawodowym. Gdzie Ci się pracowało najlepiej, a gdzie najgorzej? O jakiej pracy marzysz?

Comments

 1. By mokha

 2. By intowertyczka

 3. By intowertyczka

 4. By Introwertyk_jak_Tadż_Mahal

 5. By Ania

 6. By Patrick

 7. By eMSiONE

 8. By Iwonka

 9. By ketmia50

 10. By Tuńczyk

 11. By EkstraIntrowertyk

 12. By Roobio

 13. By EkstraIntrowertyk

 14. By Roobio

 15. By ktośtam

 16. By qwzgh

 17. By 89

 18. By ajka113

 19. By Barb

 20. By Natalia

 21. By Ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *