Jak radzą sobie z wychowaniem dzieci introwertyczni rodzice?

Tak się zastanawiam, jak wytrzymują introwertyczni rodzice ze swoimi dziećmi? Kiedy introwertyczni rodzice znajdują czas i ciszę na naładowanie baterii? Albo jak introwertyczne dziecko radzi sobie z ekstrawertycznymi rodzicami?

Temat znam z boku… choć miałem krótkie doświadczenie z zajmowaniu się dzieckiem, które ciągle chciało czegoś ode mnie… i czasem byłem już zmęczony.. i zastanawiałem się czy dałbym radę być ojcem na pełny etat. Czasem też się zastanawiam jak moi rodzice wytrzymali ze mną? Szczególnie moja bardziej introwertyczna mama.

Najbardziej wyczerpujący jest chyba początek…, ale później w pierwszych latach nie jest lepiej, a jak dziecko okażę się dużo bardziej ekstrawertyczny to w późniejszych latach też może być ciężko. Jak sobie z tym radzić? Po pierwsze moje rozważanie są trochę teoretyczne… a wiadomo, że miłość rządzi się swoimi prawami i potrafi wiele znieść.

Introwertyczni rodzice

Jednak warto poznać pewne strategie, które mogą się przydać introwertycznym rodzicom. Strategie pochodzą od mamy i blogerki z Nebraski (http://creatingafairhaven.wordpress.com/2011/11/22/10-survival-tips-for-introverted-parents/)

Strategie dla introwertycznych rodziców

1. Wymagaj stref bez niepotrzebnego hałasu

Staraj zachować się hałas do minimum. Posiadanie dzieci wiążę się z hałasem. Prawdopodobnie wymaganie „strefy zero hałasu” jest niewykonalne, ale możesz wprowadzić zasadę, że nie będzie niepotrzebnego hałasu – stukania, krzyków, odgłosów, głośnego śpiewania.

2. Brak dwóch źródeł hałasu jednocześnie

Wprowadź zasadę, że w domu nie ma dwóch źródeł hałasu działających jednocześnie: TV, gry komputerowe, radio, zabawki wytwarzające hałas, instrumenty, śpiewanie itp. ps. czasem może pojawić się dyskusja na temat tego, który „hałas” powinien zostać, a który powinien zostać wyłączony.

3. Wymagana drzemka/czas ciszy.

Dzięki tej zasadzie możemy zyskać moment na naładowanie baterii. Matka z Nebraski, która wprowadziła tą zasadę gdy jej dzieci były małe. Na początku była to drzemka, a potem jak dzieci podrosły zmieniła się na obowiązkowy czas ciszy. W tym czasie można czytać książki, odpoczywać w łóżku, rysować. Każda aktywność, która angażowała rodzica lub wiązała się z ryzykiem bójki między rodzeństwem spotykała się z sprzeciwem.

4. Wczesna pora pójścia spać

Pora jest do ustalenia, ale posiadanie dzieci, które idą spać wcześniej daje Ci czas na regenerację sił na następny dzień. Blogerka z Nebraski piszę, że jej dzieci chodziły zawsze spać o 19:0 nawet jak były w wieku 10-11 lat. Mogły oczywiście czytać w łóżku lub słuchać taśm w swoich pokojach lub grać cicho. Blogerka tłumaczyła swoim dzieciom, że dzięki temu ma czas dla siebie by odpocząć i dzięki temu może być lepszą mamą.

5 Dzieci zostają w łóżku rano do określonej godziny

Brzmi pięknie. Kto nie lubi pospać rano? Od najmłodszych lat dzieci blogerki miały ustawiony czas, kiedy mogły wstać z łóżka. Kiedy były małe czekały gdy rodzice przyjdą po nich, a później gdy odczytywały już czas wiedziały, do której zostać w łóżku. Dzięki temu dzień może się zacząć bardziej przewidywalnie i rano rodzice mogą mieć chwilę na mentalne i fizyczne przygotowanie się do tego co przyniesie dzień.

6 Zaplanuj dzień

Zaplanowany dzień może dać Ci spokój umysłu. Posiadanie ogólnego dnia może być bardzo pomocne. Pozwala na zaoszczędzenie energii umysłowej w ciągu dnia.

7 Zaplanuj spokojne aktywności dla siebie

Zaplanuje czas dla siebie na prowadzenie dziennika, spacery, itp. Na dzialanie, które pozwolą Ci załadować swoje baterie.

8 Znajdź czynności, które możesz robić z dziećmi, a które przy okazji dodają Ci energii.

Np. czytanie dzieciom, granie w gr planszowe, spacery, itp.

9 Używaj swoich introwertycznych mocnych stron

Introwertycy ogólnie są dobrzy jeśli chodzi o szczegóły i poszukiwania. Np. dzieci mają zrobić coś kreatywnego? Nie czujesz się w tym najlepiej? Ale teraz w dobie internetu możesz poszukać odpowiednich rozwiązań i coś zaproponować.Zamiast stresować się na wykonaniu zadania, do którego nie masz naturalnych zdolności, skup się na tym co CI wychodzi, a resztę zostaw dzieciom.

10. Spędzaj czas z dziećmi w sposób świadomy i zamierzony

A Ty co sądzisz o tych radach? Czy jako introwertyczny rodzic możesz podzielić się własnymi strategiami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *