Introwertyzm czy zablokowane ekstrawesyjne zachowania?

W kwestionariuszach osobowości wyszło, że jesteś introwertykiem? Może to po prostu kwestia Twoich przekonań, które wpływają na Twoje zachowanie? Jak zauważa Mateusz Dąbrowski (architekt kariery, coach, psycholog, trener) kwestionariusze osobowości diagnozują wybraną cechę osobowości bazując na naszym samoopisie własnych doświadczeń i wyciąga następujący wniosek (w tym artukule):

„Jeśli więc nie mówisz w towarzystwie, ponieważ obawiasz się oceny ze strony innych, ale chciałbyś mówić, ciśnie Ci się mnóstwo tematów, czujesz się niekomfortowo milcząc, to na podstawie opisu Twojego zachowania – okaże się, że jesteś introwertykiem.”

Według niego rozwiązaniem jest praca nad zmianą przekonań (wg. niego obawy to przekonania). W ten sposób możemy odblokować nasze ekstrawersyjne zachowania.

Jeśli więc czasem zwalasz swoje niepowodzenia w kontaktach towarzyskich, relacjach, w pracy i dowolnie innym obszarze życia to zadaj sobie pytania czy to wina tego, że „jesteś introwertkiem/ekstrawertkiem/X-manem ;)” czy może po prostu Twoich przekonań?

Wiele osób staje się niewolnikami przekonań, które blokują ich rozwój. Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat więcej. Dowiedzieć się jakie ma się przekonania i jeśli nie służą nam to je zmienić. Więcej na temat przekonań i o tym jak je zmieniać w poście Michała Pasterskiego Wpływ przekonań na Twoje zachowanie, który chce Ci polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *