Introwertyk Liderem

WPIS GOŚCINNY – autorka: Beata Stefańska

Zgłoś chęć dodania własnego wpisu na kontakt@jestemintrowertykiem.pl

Szef introwertyk, a introwertyczni i ekstrawertyczni pracownicy

Sam introwertyzm – czyli czerpanie energii do życia z własnego wnętrza, a poza tym:

 • preferowanie relacji głębszych, ale z mniejszą ilością osób
 • częstsze pisanie zamiast mówienia
 • przemyśliwanie różnych spraw przed podjęciem się jakiegoś działania
 • bazowanie na sprawdzonych osobach w Zespole

wcale nie musi być wielkim wyzwaniem dla Zespołu, któremu Lider introwertyczny przewodzi.

Introwertycy w Zespole mogą doceniać

 • spokój komunikacji Szefa
 • brak hałaśliwości czy nadmiernej ekspresji
 • wystarczającą ilość wspólnych spotkań w celu omówienia działań
 • niezbyt częste wyjazdy
 • wyjścia teambuildingowe

Za to ekstrawertycy już mogą się skarżyć na

 • brak możliwości przegadywania spraw
 • niewystarczającą dostępność Szefa
 • małą ilość stymulacji w postaci różnorodności działań

Introwersja to nie wszystko

Najważniejsze jednak są kolejne wymiary typu osobowości Szefa introwertycznego – bo to one mają istotne przełożenie na poziom satysfakcji pracowników i efektów wspólnej pracy.

Niektóre typy osobowości stanowią szczególne wyzwania dla pracowników, a podczas warsztatów rozwojowych są przedmiotem szczegółowej analizy w celu wypracowywania strategii zaradczych.

W swojej praktyce biznesowej najczęściej na wysokich stanowiskach spotkam Szefów:

Szef ISTJ

Jako Lider bywa dogmatyczny, mało elastyczny w swoich poglądach, konserwatywny w podejściu do nowości i zmian.

Przy silnie działającej lewej półkuli (szczegóły, fakty, uczenie się krok po kroku, bycie tu i teraz) oraz mocnym nastawieniu na cel i rezultaty może spowalniać rozwój firmy i Zespołu.

Może nie doceniać różnorodności w Zespole i potrzeb rozwojowych swoich podwładnych, sam też nie musi chcieć pracować nad sobą twierdząc, że już wszystko wie, potrafi i to mu/ jej wystarczy. Bywa mocno krytyczny.

Opis typu – http://potencjalosobowosci.com/istj/

Szef INTJ

Dostarcza wielkich wyzwań podwładnym, często traktuje ludzi swoją miarą, jest bardzo ambitny i szuka dla siebie ciągle nowych okazji do rywalizowania i bycia najlepszym, kreuje z łatwością wizje i strategie ale czasami może nie mieć cierpliwości by je w sposób realny i praktyczny tłumaczyć swoim ludziom.

Skupia się na przyszłości i rozwoju firmy czasami będąc nieobecnym dziś. Bywa mocno krytyczny.

Opis typu – http://potencjalosobowosci.com/intj/

ISFJ

Dba o relacje z pracownikami i atmosferę w Zespole, troszczy się o potrzeby swoich podwładnych, dużo inwestuje w ludzi i często stawia ich nad celami, wynikami i interesami firmy. Bywa, że takim Szefom brakuje myślenia biznesowego i rozumienia interesów korporacji.

Może stabilizować rozwój firmy i niechętnie odnosić się do zmian i innowacji, a brakiem niepowodzeń obwiniać czynniki zewnętrzne: klienci, rynek, niesprzyjające okoliczności.

W sytuacjach trudnych wyzwań może nie potrafić zarządzać swoimi emocjami sprawiając wrażenie mało stabilnej. Może z łatwością krytykować przełożonych czy firmę – jeśli są nastawieni na logiczną analizę i celowe działania.

opis typu – http://potencjalosobowosci.com/isfj/

Szef INTP

Bardzo sprawnie na poziomie intelektu konstruuje różne strategiczne rozwiązania, bywa też mało przewidywalny w swoich działaniach które mają mu/ jej zapewnić sytuacje podnoszące poziom adrenaliny, ponieważ lubi mieć rację i się wyróżniać nie zawsze może wpisywać się w pewne zasady i normy firmy.

Czasami może być źródłem braku poczucia bezpieczeństwa u pracowników – zmiany to jego/ jej żywioł, a nie zawsze potrafi je dokładnie wytłumaczyć lub komunikować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Bywa wyjątkowo mocno skoncentrowany na swoich potrzebach i nie zawsze uwzględnia w nich Zespół.

opis typu – http://potencjalosobowosci.com/intp/

Czy ekstrawersja/introwersja jest decydującym czynnikiem jeśli chodzi o awans/zatrudnienie lidera?

To, na co warto zwrócić uwagę to, że w wielu Organizacjach biznesowych większą szansę na awans mają osoby uporządkowane, wiarygodne, z konsekwencją dostarczające wyniki, dotrzymujące zobowiązań (wymiar Judging w modelu MBTI) a także logiczne, z umiejętnościami analitycznego rozważania, samodzielne i niezależne w podejmowaniu decyzji (wymiar Thinking w modelu MBTI).

Introwersja czy ekstrawersja nie musi być tu czynnikiem decydującym o awansie/ zatrudnieniu czy zwiększaniu odpowiedzialności takiego Lidera.

Introwersja-Ekstrawesja raczej wskazuje, jaka będzie energia wspólnej pracy w Zespole, czy Szef będzie prowadził politykę otwartych drzwi, jak będzie budował relacje z pracownikami czy w jakiej formie będzie się z nimi komunikował.

Zatem zanim jako pracownik dołączysz do Zespołu – poznaj profil swojego Szefa, żeby uniknąć rozczarowań czy niespodzianek.

Wskazówki dla introwertycznych Liderów

 • dbaj o swój wizerunek w Organizacji – promuj siebie i swoje sukcesy. Same wyniki mogą nie wystarczyć aby wchodzić na kolejne szczeble drabiny sukcesu
 • w swojej komunikacji utrzymuj równowagę miedzy: „ja” i „my” – aby ludzie, którym przewodzisz mieli powody do identyfikowania się z Zespołem i Tobą, jako Liderem
 • mów o swoich oczekiwaniach i potrzebach, aby nie były one jedynie obecne na poziomie Twoich wewnętrznych procesów myślowych
 • dawaj się szybciej poznać informując innych to tym co dla Ciebie ważne, jakim jesteś człowiekiem, co Ci się podoba i czego potrzebujesz – lubimy ludzi, których znamy i są podobni do nas
 • szukaj okazji do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi (wystąpienia, prezentacje, spotkania) – dzięki temu inni poznając Ciebie i Twoje poglądy – dadzą z siebie więcej, dołożą od siebie jakąś dodatkową wartość do Twoich pomysłów i rozwiązań
 • buduj relacje z ludźmi różnymi od Ciebie i opieraj swoje sukcesy na różnorodności
 • pokazuj swoje emocje – pracownicy chętniej pracują dla Szefów pełnych pasji i zaangażowania, którzy są czytelni i wyraziści w swojej ekspresji

 

Autor: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu, http://beatastefanska.com/

Więcej o typach osobowości na BLOGU: http://potencjalosobowosci.com/

Potencjał typu osobowości i blokady kariery – diagnoza wraz z sesją informacji zwrotnej:  http://www.akademiarozwojupotencjalu.pl/diagnoza-potencjalu/88-potencjal-typu-osobowosci

Comments

 1. By Tuńczyk

 2. By EkstraIntrowertyk

 3. By Roobio

 4. By alina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *