Introwersja na YouTube!

Kilka miesięcy temu na portalu YouTube pojawił się film, w którym autor stara się przedstawić temat introwersji i tego jak niezrozumienie potrafi negatywnie wpłynąć na życie introwertyków. Autorem filmy jest Włodek Markowicz.

Nie znałem go, ale jak się okazało jest znanym youtuberem (przynajmniej w jakiejś części internetu), a jego film o introwersji został wyświetlony już ponad 400 tysięcy razy co jak na taki temat wydaję mi się całkiem dobrym wynikiem.

Film „Introwersja/Introversion”

Dla mnie osobiście nie jest to nic odkrywczego, ale jak wynika z komentarzy pod jego filmem udało mu się dotrzeć do osób, dla których miał bardziej edukacyjną wartość. W każdym razie zachęcam to obejrzenia. Polecam zmienić szybkość odtwarzania na 1.5 lub 1.25 jeśli dla kogoś 25 min. to za dużo jak na taki film.

Komentarz do „Introwersji”

W filmie Włodka podobało mi się zwrócenie uwagi na kilka rzeczy. Jedną z nich to konflikty wewnętrzne, którą mogą pojawić się przy zderzeniu bardziej wrażliwej duszy z pewnymi obszarami rzeczywistości i tego jak funkcjonuje nasze społeczeństwo. Często to czego wymaga się od nas tak bardzo różni się od naszych wartości i naturalnych preferencji, że może to prowadzić to bardzo poważnych konfliktów wewnętrznych. Jednak myślę, że z tym zmaga się na różnym etapie życie każdy z nas.

Inna uwaga, z którą się zgadzam dotyczy, tego, że introwertyczne kobiety mają troszeczkę łatwiej niż introwertyczni mężczyźni. Na potwierdzenie tego fragment mojego postu „Kocham ekstrawertyczki, ale czy związek z introwertyka z ekstrawertyczką ma jakieś szanse?”

Głównie chodzi o trudności wynikające z naszej kultury, która oczekuje od mężczyzny otwartości i innych ekstrawertycznych cech. Według badań przeprowadzonych przez Avrila Thorne’a i Harrisona Gough’a (1999) to introwertyczni mężczyźni zostali najgorzej ocenieni w porównaniu z introwertycznymi kobietami oraz ekstrawertykami obojga płci, którzy uzupełniali grupę ocenianą przez obserwatorów.

Obserwatorzy mieli za zadanie przypisać cechy osobowości osobom z badanej grupy. Introwertyczki opisano jako „spokojne, działające z rozwagą, zdystansowane, złożone, refleksyjne, ciche, wrażliwe, nieśmiałe, leniwe, posiadające wyobraźnię i oryginalne (najgorszą przypisywaną im cechą było lenistwo!). „[1]

Z kolei mężczyźni będący introwertykami, którzy zachowywali się tak samo jak introwertyczki zostali ocenieni gorzej. Użyto m.in. takich określeń jak: „słabi, zniewieściali, snobistyczni, podejrzani, egoistyczni, bujający w obłokach, przewrażliwieni, wyniośli, ostrożni i poważni”.[2]

Warte uwagi jest jeszcze moim zdaniem porównanie introwertyka do postaci z gry, która na początku jest słaba i musi być chroniona przez pozostałych członków zespołu by na przestrzeni czasu osiągnąć odpowiednią moc i umiejętności. Bardziej wrażliwe osoby czasem potrzebują większej „ochrony” najbliższego otoczenia by nie narażać ich na „walkę na pierwszej linii frontu”, gdzie ekstrawertycy radzą sobie lepiej.

Jednak jeśli ktoś chciałbym odnieść to np. do wychowania dzieci to moim zdaniem taka ochrona nie może być za mocna bo wtedy może jeszcze bardziej pogłębić pewne cechy, które jeśli są zbyt mocne mogą utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Jednak jeśli mówimy o pokazaniu i przypomnieniu tego jak ważna jest współpraca w zespole, świadomość słabych i silnych stron każdego członka drużyny oraz zrozumienie to myślę, że jest to trafiona metafora.

A Ty co sądzisz o filmie? Wypowiedz się dodając komentarz lub podziel się swoją historią na maila kontakt malpka jestemintrowertykiem.pl

ps. polecam obejrzeć również Kropki

Kropki

Comments

  1. By EkstraIntrowertyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *