Czy sen to raj dla introwertyków, a strata czasu dla ekstrawertyków?

Pytanie tytułowe powstało w wyniku przeczytania artykułu „Holiday Self-Help : Do Introverts Need More Sleep than Extraverts?” (Stephen A. Diamond, Ph.D.).

Autor w tym artykule przedstawia sen jako podstawowa formę introwersji, w której przenosimy się ze świata zewnętrznego do świata wewnętrznego. Z perspektywy introwertyków sen jest mile widziany, a wręcz niezbędny dla ucieczki ze świata zewnętrznego, gdzie można „być”, a nie „robić”. Z kolei ekstrawertycy mogą uważać sen jako strata czasu i chętnie zamieniliby go na możliwość poznania nowych osób, realizacji celów, zarabiania pieniędzy, podróżowania itp. Choć na ten temat nie ma żadnych badań naukowych to Stephen A. Diamond pozwolił sobie zaryzykować taką hipotezę „introwertyczne osobowości lubią bardziej sen i potrzebują go więcej niż ekstrawertycy”.

Nie wiem jak Ty, ale ja lubię spać i uwielbiam sny choć nie zawsze są przyjemne. A Ty? Co do marzeń sennych to S. A. Diamon podejrzewa jeszcze, że większość naukowców, badaczy i psychologów, którzy twierdzą, że marzenia senne to tylko rodzaj aktywności neurologicznej mogłaby być ekstrawertykami. Z kolei introwertycy mogą przypisywać marzeniom sennym większe znaczenie jako, że są częścią ich świata wewnętrznego. Jung twierdził, że to każdy odbiera doświadczenia ze świata zewnętrznego i wewnętrznego wg filtru, którym jest nasza osobowość. Ja osobiście uważam, że sny mogą nam dawać pewne wskazówki. Czasem śnią mi się różne zdarzenia, osoby i zastanawiam się wtedy dlaczego i co za tym się kryje. Oczywiście nie używam tutaj senników tylko próbuje kojarzyć pewne rzeczy ze snu i z mojego życia w świecie zewnętrznym.

Co do długości snu to sprawa jest dość indywidualna i każdy może potrzebować różnej ilości snu. Warto jednak wiedzieć, że niedostateczna ilość może powodować różne zaburzenie, a niektóre badanie pokazuje, że dzisiaj śpimy mniej niż kilka dekad temu. Pewnie wiesz o tym, że brak odpowiedniej ilości snu o odpowiedniej jakości źle wpływa na ludzi, ale nie wiem czy wiedziałeś jakie dokładnie zaburzenia może powodować?

Ograniczenie snu jest możliwym czynnikiem ryzyka dla poważnych fizycznych zaburzeń jak: choroby serca, otyłość, osłabienie systemu odpornościowego, miażdżyca, cukrzyca. Brak odpowiedniej ilości snu powoduje również senność, która może prowadzić do wielu błędów ludzkich i wypadków.

Co więcej zaburzenia snu mogą prowadzić do chwilowego stanu psychicznego zwanego obniżonym poziomem świadomości, gdzie mechanizmy obronne ego są osłabione i jesteśmy bardziej podatni na podświadomość i nasze kompleksy.
Zaburzenia snu wywołują ten stan, a czasem powodują lub nasilają takie symptomy jak: niepokój, depresja, mania, paranoja, drażliwość, złość i wściekłość.

Warto więc zadbać o regularny sen w odpowiedniej ilości i jakości by uzdrowić swoje ciało, oczyścić umysł i odnowić duszę.
Ostatnie badanie wskazują też, że minimum 7-8 snu w nocy prowadzi do utraty nadmiarowych kilogramów.

Jest godzina 00:46… chyba czas iść spać 😉 Dobranoc i ciekawych snów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *