Czy introwertyk powinien jeść coś innego niż ekstrawertyk?

Tak. Tak przynajmniej wynika z artykułu „Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w zależności od typu metabolicznego” autorstwa dyplomowanego dietetyka Michała Rajskiego . Oczywiście jeśli faktycznie u introwertyka dominuje układ przywspółczulny (parasympatyczny), a u ekstrawertyka układ współczulny (sympatyczny).

Dlaczego introwertycy powinni jeść coś innego niż ekstrawertycy?

Aby zachować równowagę metaboliczną. Jak się okazuje pewne składniki naszego pożywienia stymulują część współczulną (sympatyczną), a inne przywspółczulne (parasympatyczne). Introwertycy, u których dominuje układ parasympatyczny powinni jeść produkty stymulujące układ sympatyczny. Z kolei ekstrawertycy powinni jeść produkty stymulujące układ parasympatyczny.

Co daje introwertykowi zachowanie równowagi metabolicznej?

Aktywując część sympatyczną powodujemy wzrost energii i poprawiamy swoje samopoczucie. W artykule osoba o dominacji parasympatycznej została określona jako:
– osoba posiadająca raczej cechy systematyczności i dokładności
– raczej nie podejmująca pochopnych działań
– potrzebująca bodźca do działania
– cierpiąca z powodu braku snu
– mająca tendencję do obniżonego nastroju

Warto wiec chyba zmienić swoją dietę by poprawić poprawić swój nastrój i dodać energii, a nie jeszcze bardziej się „pogrążyć” wybierając nieodpowiednie produkty.

Co więc powinien jeść introwertyk?

Introwertyk aby zachować równowagę w diecie powinien „ograniczyć węglowodany oraz zwiększyć ilość spożywanego białka i tłuszczu oraz minerałów takich jak wapń i fosor”.

Oczywiście na to jak powinna wyglądać nasza dieta oprócz dominacji danego układu wegetatywnego wpływ ma również szybkość spalania. Nasz organizm może szybki, wolny lub mieszany.

Po wypełnieniu dwóch ankiet online wyszło mi, że mam raczej szybkie spalanie. Linki podam później jak się dowiem czy są to jakieś miarodajne ankiety.

Przykładowa dieta dla introwertyka o szybkim spalaniu

Dieta z innego źródła: http://www.dietametaboliczna.com/dieta4.html

Szczerze to zaskoczony jestem ilością masła, którego podobnie jak margaryny praktycznie nie używam.

Temat ciekawy choć mam kilka pytań w głowie. Czy istnieją jakieś wiarygodne badania na ten temat? Jakie są możliwości sprawdzenia jaki typ metaboliczny posiadamy bo same ankiety mnie nie przekonują. Oczywiście spróbuje poszukać odpowiedzi na te pytania w sieci jak i pytając ekspertów.

 

AKTUALIZACJA WPISU:

Opinia dietetyka z Pracowni Dietetycznej Wanilia

Cieszę się, że postanowił Pan napisać do nas z pytaniem odnośnie znalezionej diety dla introwertyków zanim się Pan dostosował do jej zaleceń.

Informacje dostępne na stronie, którą Pan przesłał są delikatnie mówiąc niezbyt wiarygodne i w dużej mierze paranaukowe, łącząc ze sobą pojęcia zupełnie odrębne w rzekomo skutkowo-przyczynowe związki. Dieta podana tam dla przykładu jest źle zbilansowana, skutkowałaby zwiększeniem ryzyka wielu chorób przewlekłych i nie polecałbym jej nikomu.

To prawda, że dietę należy dostosować do każdej osoby indywidualnie w zależności od jej budowy, masy ciała, tempa przemiany materii, stylu życia, aktywności fizycznej itd. Taką zasadę zawsze stosujemy w naszej pracowni abyśmy mogli każdemu zapewnić idealnie dopasowane zalecenia żywieniowe.

Pracownia Dietetyczna WANILIA
www.pracowniadietetyczna.pl

Comments

  1. By margot

  2. By admin

  3. By margot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *